POZOR – problém, který teď řešíme velmi často!!!
V poslední době, se často stává, že dítě ve škole nebo ve školce v průběhu dne onemocní a pošlou ho domů s tím, ať jdete k lékaři. Ve většině případů nemá smysl jít ihned k nám, když dítě začalo před půl hodinou smrkat. Samozřejmě se ozvěte, když si s něčím nebudete jistí, když bude mít nějaké neobvyklé potíže, budete potřebovat vypsat ošetřování na dítě… Ale s dítětem, které bylo ráno zdravé a pak začalo mít příznaky běžného nachlazení, nemusíte ihned jít do ordinace. Přijďte se ukázat podle potíží, ale v ordinační době pro nemocné, ne cestou ze školky mezi zdravá miminka!!!! Paní učitelka nemusí vědět, jak ordinujeme. Ale vy to víte a jestli ne, tak se zeptejte v naší ordinaci ev. si to přečtěte zde na stránkách nebo na dveřích ordinace. Většina z vás má doma i kartičku s ordinačními hodinami, pokud ne, klidně si o ni u nás kdykoliv řekněte. NECHOĎTE S NEMOCNÝMI DĚTMI MEZI ZDRAVÉ !!!!!
Očkování pro kojence
Hexavakcína – proti záškrtu, tetanu, černému kašli, žloutence B, dětské obrně, Hemofilu B (povinné očkování, hradí pojišťovna), celkem 3 dávky
Pneumokoky (Synflorix, Prevenar 13, Vaxneuvance) – není povinné, ale pro kojence je pneumokokové onemocnění velmi nebezpečné, způsobuje záněty uší, plic i mozkových plen, může být smrtelné nebo způsobit např. hluchotu, pojišťovna hradí všechny 3 vakcíny (nejnovější je Vaxneuvance – proti 15 typům pneumokoků), doporučuji, hradí pojišťovna, celkem 3 dávky
Meningokoky B (Bexsero) – není povinné, je to vzácné onemocnění, ale život ohrožující, většinou smrtelné nebo s trvalými následky (postižení mozku), pojišťovna hradí, doporučuji, celkem 3 dávky
Mezi 12 – 24 měsícem věku hradí pojišťovna očkování proti meningokokům skupin A,C,W,Y (Nimenrix, MenQuadfi), doporučuji, 1 dávka
Rotaviry (Rotarix, Rotateq) – není povinné, jediné není injekční, dává se do pusinky, chrání dočasně před vážnou střevní infekcí způsobenou rotaviry, u malých dětí je to nebezpečné, protože může dojít k dehydrataci a často je nutná hospitalizace v nemocnici s podáváním infúzí, pojišťovna NEHRADÍ, ale částečně PŘISPÍVÁ, doporučuji, 2 (Rotarix) nebo 3 (Rotateq) dávky
Spalničky, příušnice, zarděnky (M-M-R), povinné, první dávka musí být podaná do 18 měsíců věku, hradí pojišťovna, druhá dávka až po 5. roce věku
Pokud budete mít dotazy k očkování, ještě bude čas probrat to podrobněji při kontrolách v ordinaci, kdykoliv se ptejte.
Očkování proti papilomavirům.
Pojišťovna nyní nově hradí všechny dostupné vakcíny proti papilomavirům (Cervarix, Gardasil a Gardasil 9). Tyto vakcíny chrání před nádory děložního čípku, krku, hlavy a konečníku, některé i proti genitálním bradavicím. Gardasil 9 je nejkomplexnější. Očkování doporučuji nejlépe všem 13-letým (rozmezí 11 – 15 let).
Očkování proti meningokokům
Pojišťovna hradí dětem 14-16 let očkování proti meningokokům. Bližší informace v naší v ordinaci.
Dotazy ke COVIDU
Očkování proti COVIDU-19 jako lékařka věřím a doporučuji. Já i celá moje rodina jsme očkovaní. Často se ptáte na nežádoucí účinky. Každé očkování může mít nežádoucí účinky, ale samotná nemoc je horší. Po tetanovce vás také možná někdy bolelo kolem místa vpichu nebo jste měli zvýšenou teplotu, ale stejně jste určitě neuvažovali o tom, že byste se nenechali přeočkovat a raději riskovali smrtelné onemocnění, jakým tetanus i v dnešní době je.
Teď se mě často ptáte na očkování při kojení a v těhotenství. Očkování proti COVIDU-19 je v těhotenství i při kojení doporučeno. Ještě se můžete poradit se svým gynekologem nebo praktickým lékařem.
TESTOVÁNÍ
V naší ordinaci běžně na COVID-19 netestujeme, na to jsou testovací místa. Vystavujeme elektronické žádanky na testování.
Doporučení
Přestože již respirátory nebo roušky nejsou ve zdravotnických zařízením povinné, doporučujeme je nosit v naší ordinaci alespoň v době pro nemocné.
INFORMACE
Milí rodiče malých (i větších) pacientů. Pokud vaše dítě začíná mít např. v neděli večer rýmu a zvýšenou teplotu, zvažte, zda je nutné přijít hned v pondělí k nám. Často je lepší 2-3 dny počkat, co se z toho „vyklube“. Pokud potřebujete třeba jen vypsat „ošetřování na dítě“, stačí zavolat a domluvit se, stavíte se podle potíží třeba další den. Samozřejmě pokud je dítěti špatně, nejste si jistí atd., určitě přijďte nebo volejte hned, aby se něco nezanedbalo. Volejte na mobil nebo pevnou linku. Pokud se výjímečně stane, že se nedovoláte, mluvím na druhém telefonu nebo prohlížím pacienta. Pak mi raději napište SMS nebo na e-mail, WhatsApp… ozvu se vám. Všechny informace se snažím dávat sem na stránky, tak mi, prosím, nevolejte jen kvůli tomu, že si chcete ověřit, že jsem v ordinaci. Na dovolenou nebo jiné volno upozorňuji včas na těchto webových stránkách i na dveřích ordinace.
Pár informací pro pacienty:
Na povinné prohlídky a očkování zveme. Není ale v našich silách hlídat termíny všech nepovinných očkování (např. proti klíšťové encefalitidě), takže pokud víte, že máte mít další přeočkování, sami zavolejte a my vás objednáme.
Když budete potřebovat nějaké potvrzení – na tábor, do školy, úrazové pojištění atd., zavolejte, ať se domluvíme. Někdy to na počkání zvládnu, ale nejde to vždycky, takže raději počítejte s lhůtou přibližně 1-2 týdny.
Stále platí, že ve čtvrtek večer 19.30 – 21 hod budu opět v ordinaci, ale volejte vždy napřed, výjimečně může být zrušeno. Nyní jsou tyto hodiny pro zdravé pacienty (prohlídky, očkování), protože se někdy stalo, že přišlo 20 různých pacientů – zdraví, nemocní, pro potvrzení atd. a všichni se mi tam „pomíchali“. Proto volejte, ať vám řeknu čas, na který můžete přijít. Bez objednání, prosím, nechoďte.
Pozor na středy, jsem (už mnoho let) v Brodě až od 12 hod. Dopoledne jsem v Turnově v nemocnici, ale stále se najdou „nešťastníci“, kteří mě hledají ve středu ráno v Brodě.
Od ledna 2018 : Změnil se systém očkování, ale ne zásadně. Pro zdravé, donošené děti – 3 dávky hexavakcíny (schéma 2+1), nedonošené děti mají stále 3+1. Očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám – první dávka od 13. měsíce (ne déle než v 18. měsíci), druhá dávka je posunuta na 5. – 6. rok.
Pár postřehů pro „začínající“ rodiče
Napadlo mě sepsat pár věcí, na které se často ptáte, když se vám narodí děťátko. Internet a kamarádky jsou také dobrý zdroj informací, ale ne vždycky. Úplně nejlepší je zdravý „selský“ rozum a cit.
Kojení – je samozřejmě nejlepší, když to jde. A většinou to jde. Ale když se to výjimečně z nějakého důvodu nedaří, nevzdávejte to hned. Ale také nenechte miminko hladovět, někdy stačí třeba jen dočasně přidat alespoň trochu Nutrilonu nebo jiné mléko, maminka se uklidní, mimčo taky a všechno se může upravit a klidně zas můžete třeba i plně kojit. Někdy může poradit laktační poradce, ale většinou si poradíte samy. Ze začátku se kojí s obou prsů při jednom kojení, časem je už lepší při jednom jídle – z jednoho prsu, při dalším – z druhého. Takové řeči jako „mám asi slabé mléko“ jsou nesmyslné. Pokud máte mléko, je vždy v pořádku, ať vypadá jakkoliv. Nekojte hodinu, některá miminka se klidně za 5-10 minut najedí, jiným to trvá trochu déle (třeba 20 min) a pak už si tam jen žužlají nebo pospávají a budete mít zničená prsa, když je necháte moc dlouho. Dudlík je dobré mít v záloze a nebát se ho občas použít (lepší než palec v puse ještě při zápisu do školy).
Příkrmy – to je času dost. Většině dětí stačí mléko 4-6 měsíců a nic jiného nepotřebují.
Jídlo kojící maminky – to je asi jasné – hrách, čerstvý chleba, pivo a chipsy asi nebude to pravé. Pozor na koření, citrusy, jahody … Ale je to individuální. Někdy si maminky myslí, že by měly pít hodně mléka, naopak, z toho někdy miminka mají potíže. Mléčné výrobky nevadí, ale na syrové mléko pozor. Tekutin je samozřejmě potřeba dostatek (čaj, voda).
Tekutiny – miminkům většinou stačí kojení, ale když je teplo, může se dávat kojenecká voda nebo trochu např. fenyklového čaje (jinak je lepší, když maminka pije fenyklový čaj a dodává ho přes mateřské mléko i děťátku). Prdíky některé děti zlobí víc, některé méně. Není špatné mít doma např. Espumisan nebo Infacol, přípravky na uvolnění plynů, aby děti bříško nezlobilo.
Kakání – kojené děti můžou kakat několikrát denně, ale někteří „experti“ klidně naopak až několik dnů (v extrému až třeba 14 dnů) nekakají, to je také v pořádku, když jim není špatně (když ale pláčou, mají tvrdé bříško atd., tak určitě kontaktujete lékaře). Kakání je většinou jako míchaná vajíčka, ale jiná barva a konzistence (když je dítěti dobře) nevadí.
Ublinkávání – v malé míře je to běžné, když je to horší, poraďte se. Dobré je mít podloženou matraci, ať děťátko neleží úplně na rovině. Odříhnutí je potřeba, ale když to nejde, tak nemusíte hodinu chodit a třást dítětem, někdy stačí na chvíli odložit (na bok) a pak to třeba za chvíli půjde.
Polohování – když se dítě stáčí samo pořád na jednu stranu a na druhou nechce, pokládejte ho sami i na druhou stranu, ať se nekřiví a neplacatí si hlavičku.
Teplota – když naměříte 37,5 st. C v zadečku, tak je to 37 st. C (odčítá se 0,5), toho se nemusíte děsit, to u miminka není teplota, některé děti mají ještě o kousek víc běžně.
Vývoj dítě – velmi rozdílný a široký – některé děti v 10 měsících samy běhají, jiné si ještě ani nestoupnou. Nejlépe to posoudí lékař, ne sousedka nebo tchýně. Některé děti ani nelezou, třeba hned začnou chodit a není to špatně. Do poradny k lékaři budete chodit často, když by byl náhodou problém, včas se na něj přijde. Mluvení a nočník – také velice individuální. Maminky a babičky, které na vás tlačí: proč už nechodí na nočník, proč už … nemusí mít vždy pravdu. Jejich rady a zkušenosti jsou často dobré a velmi cenné, ale každé dítě je jiné a některým jde prostě něco lépe a dříve.
Léky – nemusíte mít doma hned celou lékárnu, ale pár věcí (pro jistotu) se hodí. Vitamín D (např. Vigantol) se dává všem dětem. Určitě něco na opruzení – Bepanthen, Sudocrem nebo Rybilku. Na promaštění suché kůže je dobrý Infadolan. Doufejme, že teplotu mít vaše miminko nebude v nejbližší době mít, ale Paralen 100 mg čípky v ledničce doma mít můžete, dávkuje se podle váhy, ale to se raději zeptejte lékaře, když by bylo potřeba. Líh 60% je nejlepší na čištění pupku (ten se lépe čistí vatičkami do uší, než čtverečky). O kapičkách na prdíky už zde bylo psáno.
Léky pro maminku – na většině léků je psané, jestli jsou vhodné pro kojící. Třeba Paralen si můžete při teplotě nebo bolesti hlavy vzít a miminku to neublíží. Když má maminka nějakou virózu (třeba kašel, teplotu), může klidně kojit dál, dítěti předá kojením protilátky a děťátko spíše neonemocní. Ale pozor – kojení není „všezachraňující“, i kojenec může chytit běžné nemoci – chřipku, neštovice, angínu …
Uši – čistí se opatrně a na kraji, lépe přímo vatičkami pro děti (na konci ztluštělé). Oči – pokud nejsou zalepené a zaslzelé se čistit nemusí, když je problém, poradí vám lékař. Nos – čistit jen když tam něco je. Pokud chcete být pilní a mít všechno, co budete časem potřebovat, pořiďte se odsávačku na rýmu – ale tu na vysavač, nebojte, dítě to nevysaje, zkuste si to na sobě, je to jemné a účinné. Libenar nebo Quixx jsou jemné kapičky do nosu pro kojence.
Myjete se denně? Já tedy ano a proto si myslím, že miminka se mají koupat také každý den (teď jsou i „nekoupací názory“, to se mi moc nezdá). Každý den nemusíte ale dávat kosmetiku – mýdlo – to třeba jen 2-3x týdně. Hlavně používejte pořád jednu značku.
Pleny – také tady pozor na značku – raději neměňte, když vyhovují. Plenková vyrážka je nepříjemná.
Široké balení kvůli kyčlím znamená, že se na papírovou plenu dá jedna nebo dvě látkové pleny navíc, aby se vyvíjely dobře kyčle, to vám řekne ortoped nebo dětský lékař, jestli je to potřeba.
Nehty – v porodnici vždycky straší – nestříhat! – ale pokud jsou nehty dlouhé a škrabavé, je lepší opatrně ostříhat. Nehty na palečcích u nohou někdy mají snahu zarůstat, tak je dobré na to mrknout, ať z toho není problém.
Pusinka – bílý povláček na jazyku může být někdy jen mléko, ale mohla by to být kvasinka, která může dělat trochu problém. Všímejte si toho. Jsou na to běžné léky na natírání.
Ve vláscích se někdy dělají takové mazové šupinky, někdy stačí namazat olejíčkem a pak za chvíli při koupání umýt vlásky a šupinky vyčesat, jindy se musí dát i něco speciálnějšího. Když to nejde, zeptejte se.
A pozor, vlásky se do jednoho roku nestříhají. Proč …? Pověra.
Zima – nechodit s kojencem ven, když je velký mráz (chodí se nejvíc do -5 až -6 st. C). V zimě mažte obličej krémem, který je přímo pro to určený. V létě zas pozor na slunce, mazat dětským krémem s vysokým faktorem a na přímé slunce samozřejmě nechodit.
Kluk nebo holka – u kluků se na předkožku nezapomíná, musí se kontrolovat, zkouší se při koupání lehce přetahovat, promašťovat. U holčiček se někdy zapomíná podívat se mezi nožičky na malé pysky, také se musí kontrolovat a občas promastit, aby se neslepily, s tím je někdy větší problém, než s pindíkem a musí se to řešit na dětské gynekologii.
Spaní a jídlo v noci – opravdu existuje pár miminek, které v noci spí, nejí a nic nechtějí, ale takových exemplářů není moc, tak nezoufejte, máte běžné dítě.
Očkování – v prvních několika týdnech se neočkuje. První nepovinné očkování (na rotavirové průjmy) může být okolo šestého týdne věku – to se dává do pusinky. Povinné očkování je pak injekční a to nejdříve kolem devátého týdne věku. O tom si ještě budeme mít dost času popovídat – kdy a co je potřeba.
Tak to je zatím asi všechno, až mě něco dalšího napadne, tak to sem připíšu. Když napadne něco vás, klidně volejte nebo se ptejte při návštěvách v ordinaci.
Něco na zamyšlení …
Přirovnání: Připoutání pásem v autě má také svoje rizika, ale chcete mít zlomená žebra nebo se chcete zabít? Budete váhat nad připoutáním v autě?? Budete o tom s někým dlouze diskutovat na internetu? Ne, prostě se připoutáte.
Rtuť, hliník – pseudoproblém. V očkovací látce ho není víc, než v jídle nebo prostředí, je to jen dobrý argument pro odpůrce očkování, protože tomu běžný člověk nemůže dokonale rozumět a zní to nebezpečně.
Díky očkování došlo na celém světě k vymýcení pravých neštovic a prakticky po celém světě dětské obrny.
Jsou různé statistiky, ale díky očkování se každoročně zachrání životy více jak 2 miliónů dětí (někde se uvádí i 5x víc).
Tetanus – smrtelný i dnes a nemusí být hluboká rána až ke kosti, i do menší znečištěné rány se může infekce dostat, pravděpodobnost je samozřejmě malá, ale proč si koledovat o (ve většině případů) smrtelnou nemoc?
Díky neočkování se mohou rozšířit již prakticky vymizelé nemoci. Proč se vracet do středověku?
V roce 1960 se očkovala např. jednosložková očkovací látka (proti jedné nemoci), její antigenní zátěž vezmeme jako 100%, dnešní celá hexavakcína (očkování proti 6 nemocem) zatíží 3% imunitního systému děťátka, to se vám zdá moc? Každá běžná viróza zatíží organismus víc.
Žloutenka B: Všichni víme, že se přenáší pohlavním stykem nebo krví. To není tak docela pravda, stačí špatně vysterilizovaný optický přístroj u lékaře nebo nástroje u zubaře a nevyléčitelnou nemoc získáte ani nevíte jak. Jezdíte do zahraničí? Co takhle úraz nebo nutnost podání injekce třeba v Egyptě apod. Existuje více případů nákazy touto cestou.
Dětská obrna v naší zemi není (ale ze světa ještě nezmizela). Ještě dnes najdeme u nás asi 10 000 lidí s celoživotními následky po dětské mozkové obrně. Proč se snažit neočkováním o to, aby se do naší země tyto hrůzy vrátily? Byli jsme v roce 1960 první zemí zcela bez obrny.
Autismus – není následek očkování. Je jen v dnešní době lépe diagnostikován. Např. v Japonsku ve studii u neočkovaných dětí jeho výskyt stoupá úplně stejně jako u očkovaných. K této nemoci (i k jiným) existuje vrozená dispozice a prostě se jednou stejně projeví, ale díky očkování dokonce spíše později. S aférou o autismu po očkování to byl v r. 1998 šílený podvod jednoho lékaře, který u 12 údajně postižených dětí manipuloval s důkazy, aby se zdálo, že očkování způsobuje autismus. Chtěl prodávat drahé testy na odhalení rizika následků, snad se obohatit i na vývoji jiné očkovací látky. Na podvod se přišlo, sebrali mu lékařský diplom, ale to všichni ani nevědí a tak tu máme opakovaně nesmyslné argumenty o autismu a očkování.
Očkování nezpůsobuje ani náhlé úmrtí kojence ani cukrovku. Je to jen další záchytný bod pro odpůrce očkování. Dítě, které onemocní cukrovkou (třeba v 10 letech) už má několik očkování za sebou, ale není to příčina toho onemocnění. To je jako bychom tvrdili, že když se dítě týden po angíně vybourá na kole a zlomí si nohu, tak že mu angína nebo antibiotika způsobily zlomeninu.
Se střevními záněty jako následek po očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám se jednalo také o podvodné studie, zjistilo se to až po 10 letech.
Samozřejmě je třeba s očkováním zacházet s uvážením. Když jsou doma všichni nemocní, očkování radši o chvíli odložíme. Když se dítě např. setkalo s neštovicemi apod., tak počkáme, jestli je nedostane a radši očkujeme až potom. Pokud se očkování o týden nebo dva odloží, nic se neděje. Já radši vždy očkuji zcela zdravé děti, ale je studiemi prokázáno, že dítě s mírným onemocněním (rýma, dokonce i zvýšená teplota) očkováno být může a je to v pořádku. Dokonce je prokázáno, že je lepší dávat hexavakcínu a očkování proti pneumokokům dohromady, organismus děťátka si s tím poradí dobře.
Po očkování není nutno dávat preventivně Paracetamol (Paralen, Panadol) nebo Ibuprofen (Nurofen, Ibalgin). Jsou rizikové děti, kterým se Ibuprofen preventivně musí podávat. Pokud bude po očkování teplota, není to na škodu, očkování není méně účinné, tělo tak prostě může reagovat. Podáme Paralen nebo Ibalgin.
Zamyslete se také nad tím, že třeba jedno vaše dítě bude zcela zdravé, druhé může mít nějaký zdravotní důvod k tomu, že se nebude běžně očkovat. Uvědomte si, že očkováním svého zdravého dítěte chráníte i všechny další děti v rodině, děti vašich známých a kamarádů. Tím, že jen tak pro nic za nic nebudeme očkovat zdravé děti, ohrožujeme celou populaci. Tato kolektivní imunita je velice důležitá pro celkové rozšíření nemocí v naší zemi.
Samozřejmě jsou případy (nedonošené děti nebo jinak vážně nemocné děti), které se musejí očkovat jinak a jindy. Jsou samozřejmě specialisté pro tyto případy.
Co by za to daly některé země Afriky apod., kdyby měly takové kvalitní očkovací látky jako my nebo kdyby vůbec nějaké měly?
Vývoj očkovacích látek trvá mnoho let a samotná výroba se všemi kontrolami atd. trvá třeba 2 roky. Tato doba mě samotnou překvapila a věřím tomu, že za tu dobu se vyrobí kvalitní, život chránící (a ne ohrožující) léčivo.
Moje 3 děti mají všechna očkování v pořádku a obsah hliníku v očkovací látce mě ze spaní určitě nebudí. Jsem ráda, že jsou chráněny před vážnými chorobami. Já sama si každoročně dávám očkování proti chřipce a zatím se mi 100% osvědčilo.
Samozřejmě jsem se setkala i s vážnými a dokonce i smrtelnými případy (např. onemocnění pneumokoky) u neočkovaných dětí. Tímto povídáním nechci ale strašit, jen bych ráda, abyste se zamysleli a „neblbli“ a pro základní očkování jste se rozhodli.
To, že očkování má i nežádoucí účinky je samozřejmé a nikdo z lékařů to nepopírá ani nebagatelizuje. Ve většině případů jsou naštěstí mírné. Výjimečné vážné nežádoucí účinky se vyskytnou, ale to je tak se vším. Když nás štípne včela, dáme si všichni obklad nebo nějaký běžný lék na alergii a nic se neděje, ve výjimečném případě to má vážné následky.
Dalo mi to dost práce prohrabat se v různé literatuře apod., tak doufám, že to oceníte a aspoň něco svým dětem necháte naočkovat… Samozřejmě je to na vás, na rodičích. Doufám, že se rozhodnete dobře.
Průběh samotné nemoci je horší, než následky očkování.