Pár postřehů pro „začínající“ rodiče

Napadlo mě sepsat pár věcí, na které se často ptáte, když se vám narodí děťátko. Internet a kamarádky jsou také dobrý zdroj informací, ale ne vždycky. Úplně nejlepší je zdravý „selský“ rozum a cit.
Kojení – je samozřejmě nejlepší, když to jde. A většinou to jde. Ale když se to výjimečně z nějakého důvodu nedaří, nevzdávejte to hned. Ale také nenechte miminko hladovět, někdy stačí třeba jen dočasně přidat alespoň trochu Nutrilonu nebo jiné mléko, maminka se uklidní, mimčo taky a všechno se může upravit a klidně zas můžete třeba i plně kojit. Někdy může poradit laktační poradce, ale většinou si poradíte samy. Ze začátku se kojí s obou prsů při jednom kojení, časem je už lepší při jednom jídle – z jednoho prsu, při dalším – z druhého. Takové řeči jako „mám asi slabé mléko“ jsou nesmyslné. Pokud máte mléko, je vždy v pořádku, ať vypadá jakkoliv. Nekojte hodinu, některá miminka se klidně za 5-10 minut najedí, jiným to trvá trochu déle (třeba 20 min) a pak už si tam jen žužlají nebo pospávají a budete mít zničená prsa, když je necháte moc dlouho. Dudlík je dobré mít v záloze a nebát se ho občas použít (lepší než palec v puse ještě při zápisu do školy).
Příkrmy – to je času dost. Většině dětí stačí mléko 4-6 měsíců a nic jiného nepotřebují.
Jídlo kojící maminky – to je asi jasné – hrách, čerstvý chleba, pivo a chipsy asi nebude to pravé. Pozor na koření, citrusy, jahody … Ale je to individuální. Někdy si maminky myslí, že by měly pít hodně mléka, naopak, z toho někdy miminka mají potíže. Mléčné výrobky nevadí, ale na syrové mléko pozor. Tekutin je samozřejmě potřeba dostatek (čaj, voda).
Tekutiny – miminkům většinou stačí kojení, ale když je teplo, může se dávat kojenecká voda nebo trochu např. fenyklového čaje (jinak je lepší, když maminka pije fenyklový čaj a dodává ho přes mateřské mléko i děťátku). Prdíky některé děti zlobí víc, některé méně. Není špatné mít doma např. Espumisan nebo Infacol, přípravky na uvolnění plynů, aby děti bříško nezlobilo.
Kakání – kojené děti můžou kakat několikrát denně, ale někteří „experti“ klidně naopak až několik dnů (v extrému až třeba 14 dnů) nekakají, to je také v pořádku, když jim není špatně (když ale pláčou, mají tvrdé bříško atd., tak určitě kontaktujete lékaře). Kakání je většinou jako míchaná vajíčka, ale jiná barva a konzistence (když je dítěti dobře) nevadí.
Ublinkávání – v malé míře je to běžné, když je to horší, poraďte se. Dobré je mít podloženou matraci, ať děťátko neleží úplně na rovině. Odříhnutí je potřeba, ale když to nejde, tak nemusíte hodinu chodit a třást dítětem, někdy stačí na chvíli odložit (na bok) a pak to třeba za chvíli půjde.
Polohování – když se dítě stáčí samo pořád na jednu stranu a na druhou nechce, pokládejte ho sami i na druhou stranu, ať se nekřiví a neplacatí si hlavičku.
Teplota – když naměříte 37,5 st. C v zadečku, tak je to 37 st. C (odčítá se 0,5), toho se nemusíte děsit, to u miminka není teplota, některé děti mají ještě o kousek víc běžně.
Vývoj dítě – velmi rozdílný a široký – některé děti v 10 měsících samy běhají, jiné si ještě ani nestoupnou. Nejlépe to posoudí lékař, ne sousedka nebo tchýně. Některé děti ani nelezou, třeba hned začnou chodit a není to špatně. Do poradny k lékaři budete chodit často, když by byl náhodou problém, včas se na něj přijde. Mluvení a nočník – také velice individuální. Maminky a babičky, které na vás tlačí: proč už nechodí na nočník, proč už … nemusí mít vždy pravdu. Jejich rady a zkušenosti jsou často dobré a velmi cenné, ale každé dítě je jiné a některým jde prostě něco lépe a dříve.
Léky – nemusíte mít doma hned celou lékárnu, ale pár věcí (pro jistotu) se hodí. Vitamín D (např. Vigantol) se dává všem dětem. Určitě něco na opruzení – Bepanthen, Sudocrem nebo Rybilku. Na promaštění suché kůže je dobrý Infadolan. Doufejme, že teplotu mít vaše miminko nebude v nejbližší době mít, ale Paralen 100 mg čípky v ledničce doma mít můžete, dávkuje se podle váhy, ale to se raději zeptejte lékaře, když by bylo potřeba. Líh 60% je nejlepší na čištění pupku (ten se lépe čistí vatičkami do uší, než čtverečky). O kapičkách na prdíky už zde bylo psáno.
Léky pro maminku – na většině léků je psané, jestli jsou vhodné pro kojící. Třeba Paralen si můžete při teplotě nebo bolesti hlavy vzít a miminku to neublíží. Když má maminka nějakou virózu (třeba kašel, teplotu), může klidně kojit dál, dítěti předá kojením protilátky a děťátko spíše neonemocní. Ale pozor – kojení není „všezachraňující“, i kojenec může chytit běžné nemoci – chřipku, neštovice, angínu …
Uši – čistí se opatrně a na kraji, lépe přímo vatičkami pro děti (na konci ztluštělé). Oči – pokud nejsou zalepené a zaslzelé se čistit nemusí, když je problém, poradí vám lékař. Nos – čistit jen když tam něco je. Pokud chcete být pilní a mít všechno, co budete časem potřebovat, pořiďte se odsávačku na rýmu – ale tu na vysavač, nebojte, dítě to nevysaje, zkuste si to na sobě, je to jemné a účinné. Libenar nebo Quixx jsou jemné kapičky do nosu pro kojence.
Myjete se denně? Já tedy ano a proto si myslím, že miminka se mají koupat také každý den (teď jsou i „nekoupací názory“, to se mi moc nezdá). Každý den nemusíte ale dávat kosmetiku – mýdlo – to třeba jen 2-3x týdně. Hlavně používejte pořád jednu značku.
Pleny – také tady pozor na značku – raději neměňte, když vyhovují. Plenková vyrážka je nepříjemná.
Široké balení kvůli kyčlím znamená, že se na papírovou plenu dá jedna nebo dvě látkové pleny navíc, aby se vyvíjely dobře kyčle, to vám řekne ortoped nebo dětský lékař, jestli je to potřeba.
Nehty – v porodnici vždycky straší – nestříhat! – ale pokud jsou nehty dlouhé a škrabavé, je lepší opatrně ostříhat. Nehty na palečcích u nohou někdy mají snahu zarůstat, tak je dobré na to mrknout, ať z toho není problém.
Pusinka – bílý povláček na jazyku může být někdy jen mléko, ale mohla by to být kvasinka, která může dělat trochu problém. Všímejte si toho. Jsou na to běžné léky na natírání.
Ve vláscích se někdy dělají takové mazové šupinky, někdy stačí namazat olejíčkem a pak za chvíli při koupání umýt vlásky a šupinky vyčesat, jindy se musí dát i něco speciálnějšího. Když to nejde, zeptejte se.
A pozor, vlásky se do jednoho roku nestříhají. Proč …? Pověra.
Zima – nechodit s kojencem ven, když je velký mráz (chodí se nejvíc do -5 až -6 st. C). V zimě mažte obličej krémem, který je přímo pro to určený. V létě zas pozor na slunce, mazat dětským krémem s vysokým faktorem a na přímé slunce samozřejmě nechodit.
Kluk nebo holka – u kluků se na předkožku nezapomíná, musí se kontrolovat, zkouší se při koupání lehce přetahovat, promašťovat. U holčiček se někdy zapomíná podívat se mezi nožičky na malé pysky, také se musí kontrolovat a občas promastit, aby se neslepily, s tím je někdy větší problém, než s pindíkem a musí se to řešit na dětské gynekologii.
Spaní a jídlo v noci – opravdu existuje pár miminek, které v noci spí, nejí a nic nechtějí, ale takových exemplářů není moc, tak nezoufejte, máte běžné dítě.
Očkování – v prvních několika týdnech se neočkuje. První nepovinné očkování (na rotavirové průjmy) může být okolo šestého týdne věku – to se dává do pusinky. Povinné očkování je pak injekční a to nejdříve kolem devátého týdne věku. O tom si ještě budeme mít dost času popovídat – kdy a co je potřeba.
Tak to je zatím asi všechno, až mě něco dalšího napadne, tak to sem připíšu. Když napadne něco vás, klidně volejte nebo se ptejte při návštěvách v ordinaci.
Monika Slámová