Něco na zamyšlení …

Přirovnání: Připoutání pásem v autě má také svoje rizika, ale chcete mít zlomená žebra nebo se chcete zabít? Budete váhat nad připoutáním v autě?? Budete o tom s někým dlouze diskutovat na internetu? Ne, prostě se připoutáte.
Rtuť, hliník – pseudoproblém. V očkovací látce ho není víc, než v jídle nebo prostředí, je to jen dobrý argument pro odpůrce očkování, protože tomu běžný člověk nemůže dokonale rozumět a zní to nebezpečně.
Díky očkování došlo na celém světě k vymýcení pravých neštovic a prakticky po celém světě dětské obrny.
Jsou různé statistiky, ale díky očkování se každoročně zachrání životy více jak 2 miliónů dětí (někde se uvádí i 5x víc).
Tetanus – smrtelný i dnes a nemusí být hluboká rána až ke kosti, i do menší znečištěné rány se může infekce dostat, pravděpodobnost je samozřejmě malá, ale proč si koledovat o (ve většině případů) smrtelnou nemoc?
Díky neočkování se mohou rozšířit již prakticky vymizelé nemoci. Proč se vracet do středověku?
V roce 1960 se očkovala např. jednosložková očkovací látka (proti jedné nemoci), její antigenní zátěž vezmeme jako 100%, dnešní celá hexavakcína (očkování proti 6 nemocem) zatíží 3% imunitního systému děťátka, to se vám zdá moc? Každá běžná viróza zatíží organismus víc.
Žloutenka B: Všichni víme, že se přenáší pohlavním stykem nebo krví. To není tak docela pravda, stačí špatně vysterilizovaný optický přístroj u lékaře nebo nástroje u zubaře a nevyléčitelnou nemoc získáte ani nevíte jak. Jezdíte do zahraničí? Co takhle úraz nebo nutnost podání injekce třeba v Egyptě apod. Existuje více případů nákazy touto cestou.
Dětská obrna v naší zemi není (ale ze světa ještě nezmizela). Ještě dnes najdeme u nás asi 10 000 lidí s celoživotními následky po dětské mozkové obrně. Proč se snažit neočkováním o to, aby se do naší země tyto hrůzy vrátily? Byli jsme v roce 1960 první zemí zcela bez obrny.
Autismus – není následek očkování. Je jen v dnešní době lépe diagnostikován. Např. v Japonsku ve studii u neočkovaných dětí jeho výskyt stoupá úplně stejně jako u očkovaných. K této nemoci (i k jiným) existuje vrozená dispozice a prostě se jednou stejně projeví, ale díky očkování dokonce spíše později. S aférou o autismu po očkování to byl v r. 1998 šílený podvod jednoho lékaře, který u 12 údajně postižených dětí manipuloval s důkazy, aby se zdálo, že očkování způsobuje autismus. Chtěl prodávat drahé testy na odhalení rizika následků, snad se obohatit i na vývoji jiné očkovací látky. Na podvod se přišlo, sebrali mu lékařský diplom, ale to všichni ani nevědí a tak tu máme opakovaně nesmyslné argumenty o autismu a očkování.
Očkování nezpůsobuje ani náhlé úmrtí kojence ani cukrovku. Je to jen další záchytný bod pro odpůrce očkování. Dítě, které onemocní cukrovkou (třeba v 10 letech) už má několik očkování za sebou, ale není to příčina toho onemocnění. To je jako bychom tvrdili, že když se dítě týden po angíně vybourá na kole a zlomí si nohu, tak že mu angína nebo antibiotika způsobily zlomeninu.
Se střevními záněty jako následek po očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám se jednalo také o podvodné studie, zjistilo se to až po 10 letech.
Samozřejmě je třeba s očkováním zacházet s uvážením. Když jsou doma všichni nemocní, očkování radši o chvíli odložíme. Když se dítě např. setkalo s neštovicemi apod., tak počkáme, jestli je nedostane a radši očkujeme až potom. Pokud se očkování o týden nebo dva odloží, nic se neděje. Já radši vždy očkuji zcela zdravé děti, ale je studiemi prokázáno, že dítě s mírným onemocněním (rýma, dokonce i zvýšená teplota) očkováno být může a je to v pořádku. Dokonce je prokázáno, že je lepší dávat hexavakcínu a očkování proti pneumokokům dohromady, organismus děťátka si s tím poradí dobře.
Po očkování není nutno dávat preventivně Paracetamol (Paralen, Panadol) nebo Ibuprofen (Nurofen, Ibalgin). Jsou rizikové děti, kterým se Ibuprofen preventivně musí podávat. Pokud bude po očkování teplota, není to na škodu, očkování není méně účinné, tělo tak prostě může reagovat. Podáme Paralen nebo Ibalgin.
Zamyslete se také nad tím, že třeba jedno vaše dítě bude zcela zdravé, druhé může mít nějaký zdravotní důvod k tomu, že se nebude běžně očkovat. Uvědomte si, že očkováním svého zdravého dítěte chráníte i všechny další děti v rodině, děti vašich známých a kamarádů. Tím, že jen tak pro nic za nic nebudeme očkovat zdravé děti, ohrožujeme celou populaci. Tato kolektivní imunita je velice důležitá pro celkové rozšíření nemocí v naší zemi.
Samozřejmě jsou případy (nedonošené děti nebo jinak vážně nemocné děti), které se musejí očkovat jinak a jindy. Jsou samozřejmě specialisté pro tyto případy.
Co by za to daly některé země Afriky apod., kdyby měly takové kvalitní očkovací látky jako my nebo kdyby vůbec nějaké měly?
Vývoj očkovacích látek trvá mnoho let a samotná výroba se všemi kontrolami atd. trvá třeba 2 roky. Tato doba mě samotnou překvapila a věřím tomu, že za tu dobu se vyrobí kvalitní, život chránící (a ne ohrožující) léčivo.
Moje 3 děti mají všechna očkování v pořádku a obsah hliníku v očkovací látce mě ze spaní určitě nebudí. Jsem ráda, že jsou chráněny před vážnými chorobami. Já sama si každoročně dávám očkování proti chřipce a zatím se mi 100% osvědčilo.
Samozřejmě jsem se setkala i s vážnými a dokonce i smrtelnými případy (např. onemocnění pneumokoky) u neočkovaných dětí. Tímto povídáním nechci ale strašit, jen bych ráda, abyste se zamysleli a „neblbli“ a pro základní očkování jste se rozhodli.
To, že očkování má i nežádoucí účinky je samozřejmé a nikdo z lékařů to nepopírá ani nebagatelizuje. Ve většině případů jsou naštěstí mírné. Výjimečné vážné nežádoucí účinky se vyskytnou, ale to je tak se vším. Když nás štípne včela, dáme si všichni obklad nebo nějaký běžný lék na alergii a nic se neděje, ve výjimečném případě to má vážné následky.
Dalo mi to dost práce prohrabat se v různé literatuře apod., tak doufám, že to oceníte a aspoň něco svým dětem necháte naočkovat… Samozřejmě je to na vás, na rodičích. Doufám, že se rozhodnete dobře.
Díky
Monika Slámová
Průběh samotné nemoci je horší, než následky očkování.